Samsung Drvline Sürücüsüz Otomobil Platformu

Paylaş
 
Sürücüsüz otomobiller Google ın ön ayak olmasının ardından bir çok girişimci ve Samsung gibi büyük firmalar tarafından Ar-Ge çalımaları altına alınmış oldu. Tabi Elon Musk Tesla ile mucizeler yaratırken bu alanda boy göstermek isteyen birçok büyük firma “godaman” harekete geçiyor.
Bunlardan biri olan Samsung oluşturduğu platform ile yapabileceklerini Samsung severlere gösteriyor. Tabi burada şu önemli bir detay tıpkı APPLE gibi Samsung da otomobil üretmiyor kendi sürücüsüz otomobilinide geliştirmiyor. Bunun yerine otomobil üreticilerine satabileceği yazılım ve alt yapıyı geliştirmenin daha karlı bir iş olabileceğini düşünmüş olacaklar ki tamda bunu yapıyorlar.
DRVLINE Açıklandığı kadarıyla bu platform donanım ile yazılımı birleştiriyor. Diğer sistemlerden farklı olarak üreticilerin özelleştirmesine açık olan sistem, böylece modüler bir altyapı kuruyor. Bu modüler altyapı oluşturulacak sürücüsüz otomobil sınıfları için mantıklı görünürken, herhangi bir sınır da bulunmuyor. Sunulan özelleştirme imkanıyla gelecek için daha mantıklı olan DRVLINE, “Seviye 5” otonoma da adapte edilebiliyor. Henüz sunulmayan bu sistemin yakında geleceği görülüyor. Bu yüzden şirketler yeni teknolojilere ayak uydurabilecek bir sistem istiyor. Samsung da bunu gelecek güncellemelere uygun sistemiyle sunuyor gibi görünüyor

Samsung, DRVLINE temelinde kokpitleri de dönüştürüyor Bu yeni platform kapsamında aynı zamanda HARMAN ile ortaklaşa geliştirilen bir kamera da yer alıyor. Bu kamera, şerit takibinden yaya belirlemeye kadar birçok yeteneği üzerinde taşıyor. Elbette platform ile entegre şekilde çalışan bu ADAS kamera, otomatik kaza önleme özelliğini de bünyesinde barındırıyor. HARMAN ile şirketin ortaklığı sadece burada da kalmıyor. Aşağıda gösterilen dijital kokpit sistemi gelecekte bizleri nelerin beklediğini gösteriyor. 5G bağlantı destekli bu fütüristik sistem, dijital asistan Bixby‘yi araçlara getiriyor. Birçok özelleştirilebilir kontrolcü ve ekran üzerine kurulan bu kokpit, oldukça yenilikçi duruyor. Tüm bu yeni sistemlerin otomobil üreticilerine ise yakın zamanda gideceği belirtiliyor.

Bu yazı 69 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Yandex.Metrica